Домінантні складові: патріотичне виховання, художня література, правове виховання, цікава математика, дидактична гра (авторська) .
Програмовий зміст: розкрити дітям основні положення про права дитини (за
допомогою знайомих казок); вчити аналізувати проблемні ситуації (з пригод казкових героїв); повторити правила безпеки життя; розвивати культуру мовлення, вдосконалювати лічбу в межах десяти; формувати вміння порівнювати дві множини, встановлювати між ними рівність та нерівність; закріпити знання про геометричні фігури та вміння оперувати ними;сприяти розвиткові психічних процесів: мислення, пам’яті, уяви, уваги; виховувати бажання виконувати завдання вихователя, виховувати гуманні почуття, доброзичливість, любов і повагу до символів України.
Матеріал: бантики, іграшки-звірі до казки, теремок, плакат із завданнями, шишки, листочки осінні, олівці, іграшки,хмаринка, геометричні фігури, ножиці, палички для дид. гри, аудіо записи.
Хід заняття
Привітання: діти ,на початку нашого заняття, я пропоную вам помолитися:
Я здійму до неба крильця-рученята,
Помолюсь за маму, помолюсь за тата.
За сестру, за брата, за усю родину.
І за мою рідну неньку – Україну.
Вих.: Як називається наша рідна земля, наша держава? (відповіді дітей.) І хто ми з вами? (українці.) Діти, ви уже знаєте, що прапор України має два кольори: синій і жовтий.
– А що вони символізують? (відповіді дітей)
Я хочу вам подарувати бантики з кольорами нашого українського прапора на згадку про нашу зустріч, і щоб ви ніколи не забували що ви – українці.
– З давніх-давен українці піклуються про своїх дітей: змалечку дитину оточували своєю любов’ю мама, тато, дідусь, бабуся, а допомагали їм у цьому пісні та казки. А хто про вас піклується, як?(відповіді дітей).
-Зараз ми з вами за допомогою чарівної музики опинимося у казці. (Звучить музика, чути крик гусей і плач дитини.)
Бесіда за почутим
– Діти, що ви почули? З якої казки гуси і кого вони вкрали?
– До кого б ви звернулись по допомогу, щоб розшукати братика чи сестричку?
– Як ви будете поводитись, якщо заблукаєте у натовпі? А чи можна вам їхати або іти з чужими людьми?
– Діти, запам’ятайте: ніколи не йдіть із чужими людьми, навіть якщо вони будуть вас чимось пригощати.
З-за ширми з’являється замурзана дівчинка, вона перебирає квасолю.
Бесіда за побаченим
– Діти, в якій казці зустрічали ми цю дівчинку? (Попелюшка)
– Як ставилася до Попелюшки мачуха?
– Чи можна змушувати дітей виконувати тяжку працю?
– Діти, пам’ятайте: ніхто не має права примушувати вас до надмірної за обсягом або небезпечної для здоров’я роботи. Хіба мачуха цього не знала? Нумо допоможемо Попелюшці.
Усі гуртом перебирають квасолю.
– Пам’ятайте, кожна дитина має право на життя та любов і турботу своїх батьків.
Діти, відгадайте загадку :
Народилась вона в горошині,
В шкаралупі спала,
Але якось раз її з вікна
Жаба вкрала.
В старої миші вона жила,
І з кротом зустрічалась .
Та ластівка її на крилах
До ельфів принесла. (Дюймовочка)
-Яке право порушили жаба-син і жаба-мама в цій казці ?
Памятайте діти: кожен має право на щасливе дитинство.
Слухайте ще одну загадку:
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку ту по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься?
Хто б відповів? («Червона Шапочка»)
(дівчинку зустрів вовк, а пізніше він хотів її з їсти)
-То яке право порушив вовк?
-Запамятайте: кожен має право на життя.
Чути шум дощу.
Вихователь: Як називається пора року, коли падуть холодні, раптові дощі?
– Ось і осінь настала, пожовтіло все навкруги. І саме осінь запрошує вас у подорож.
Вихователь виставляє теремок.
Стоїть в полі теремок,
Не низький і не високий.
Хто-хто в теремочку живе?
– Щось ніхто не відповідає, невже нікого немає?
– Ні, хтось ворушиться. Вгадайте, хто це.
– Маленька, сіренька, полохлива, спритна. (Діти промовляють всі разом хором.)
Мишка. -Добрий день, малята!
– Мишко, а чому ти одна, де твої друзі ?
Мишка. -Біля нашого теремка жив маленький їжачок – наш друг, який щодня
нам казки розповідав, а Злий Чарівник забрав його і десь від нас ховає. Ось і
пішли мої друзі їжачка
шукати. Допоможіть, малята, їм повернутись, інакше в лісі з ними може щось статись.
– Допоможемо, малята? Готові? Тоді вирушаймо в дорогу.
– Перед нами – «Загадкові стежини» (на підлозі розкладені сліди звірів та людей).
Як ви гадаєте, якими слідами нам потрібно йти? ( Тими, що залишили звірі.)
– Правильно, будемо рухатись один за одним, щоб не нашкодити комахам, які
заховались тут під листячком. Але щось нікого з жителів «Теремка» не видно. Тут на кущику хтось залишив для нас завдання. Нам потрібно його виконати:
Поміркуйте і дайте відповідь!
Літо, а за ним…?
День, а за ним…?
Четвертий, а за ним…?
Дощик, – який…?
Ялинка – яка…?
– Хто це під пеньком? Дивіться: жабка, вона ледь не замерзла, ми вчасно з вами
прийшли ( повертають до теремка жабку).
– Що ж, ідемо далі. Он висока-висока ялинка, можливо, вона нам підкаже, що
робити далі.
Завдання від ялинки:
Логічне завдання: Під ялинкою не росте квітка, а під березою не росте гриб. Запитання:
- Що росте під ялинкою? ( гриб)
- Що росте під березою? (квітка)
Ялинка.- Під кущиком ви знайдете зайчика.
– Дякуємо тобі, ялинко. (Повертають зайчика до теремка.)
Фізкультурна пауза.
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо і вліво.
Один раз наліво, один раз направо,
Зробимо чітко, діти , цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо –
Будемо мати гарну поставу.
– Молодці, мандрівка наша триває. Погляньте,ми потрапили на галявину. Але вона не проста а чарівна .Нам потрібно розвязати задачку. На галявині зліва сиділо два ведмедики. А справа- ще три.1). Скільки разом було ведмедиків? 2).Встановити , який знак рівності тут потрібно поставити?)
Діти знаходять вовчика за пеньком і повертають його до теремка.
Робота в зошитах:
Завдання 1. Зафарбуйте геометричні фігури всередині кола.
Завдання 2. Зафарбуйте геометричні фігури поза трикутником.
– Хмаринка шепоче, що біля дерева стоїть лисичка з геометричними фігурами. Але ці геометричні фігури чимось особливі. Зніміть кожен по одній ?– як називається ця геометрична фігура? Так, це чотирикутник, бо в ньому чотири кути. Тепер підійдіть до столу. (Вихователь показує трикутник і демонструє, як за допомогою ножиць можна перетворити його на чотирикутник. Діти повторюють завдання за вихователем.)
– Ось лисичка під цим чарівним деревом знайшлась. Діти,подивіться, скільки
листя нападало, справжні кучугури! Ось ми листя розберемо, можливо й ведмедика тоді знайдемо.
Дидактична гра «Подумай і скажи»
Умова. Діти кладуть по одному листочку до кошика і відповідають на питання вихователя.
Скільки дівчаток з нами мандрувало?
Яка кількість лап є у ведмедя?
Скільки хатинок збудували троє поросят?
Скільки козенят було в мами-кози?
Скільки пальчиків на руках у кожного з вас?
– Ось і ведмедик знайшовся. Здається, звірят всіх врятували. Що ж, можна
повертатись? Ні, ми про їжачка забули. Ведмедик каже, що бачив , як Злий Чаклун його в лісовій хатині сховав. Що ж, спробуємо його знайти.
Дидактична гра « Чарівні трубочки» (авторська гра з математики –нетрадиційні методи навчання дітей математиці)
Із трубочок викладаємо хатинку, ялинку, пеньок і при цьому називаєм які геометричні фігури використовуємо і які кольори трубочок. Вихователь знаходить їжачка в закутку.
– Ось і впорались! Цікава в нас була подорож? Що найбільше
сподобалось? Герої казок вам дуже вдячні, а нам пора повертатися в дитячий садочок. За те, що ви так вправно виконували завдання і допомогли героям казки повернути їжачка , Попелюшка пригостить вас пиріжками.(частування діток і гостей).
Використані джерела :
- Базовий компонент дошкільної освіти в Україні // « Дошкільне виховання».- 1999. №1.
- Дидактичні та сюжетно-рольові ігри. 5-6 роки життя //Упоряд: Т. Г. Тристапшон. – Х.: Вид.група «Основа», 2007.
- Розвиваємо мислення. – Київ: ТОВ «Перо», 2008.
- Соколова Ю. Тести на готовність ло школи дитини 6-7 років, – Країна Мрій, 2008.
- Логіко-математичні цікавинки, Харків ., Вид. група « Основа», 2011.
- Ігнатьєва С.А., Калмикова А. Л., Авдєєва А. Г., Математика. ТОВ Видавництво «Ранок», 2011.