Цикл уроків у 1-му класі
Умови існування організмів

Мета: організовувати діяльність учнів для сприймання, осмислення
й первинного запам’ятовування нових знань про живі організми як ча-
стину природи; формувати вміння спостерігати за живими організмами;
розвивати спостережливість, увагу, допитливість; виховувати дбайливе
ставлення до природи, естетичні почуття.
Обладнання: слайди, таблиці, схеми, малюнки, ілюстрації.
Проект «Із чого людина виготовляє предмети вжитку». Дослідницький практикум «Із чого це виготовлено?»

Підготовка до реалізації проекту

Діти утворюють групи відповідно до напрямів роботи, ознайом- люються зі змістом роботи, з допомогою батьків виконують завдання. Учитель виконує роль консультанта, спрямовує пошукову діяльність учнів.

Зміст роботи
Спершу учні з допомогою батьків визначають:
— Із чого виготовлені предмети вжитку навколо них?
— Хто й де їх виготовляє?
— Яке їх призначення?
— Необхідність бережливого ставлення до предметів, зроблених людиною.

Потім виконують завдання пошуково-творчого характеру в групах:

— Розподіліть предмети вжитку на групи так, щоб у кожній із них речі були зроблені з одного матеріалу. — Назвіть ці предмети. Розкажіть, як ви їх використовуєте. Чим вони відрізняються? Що в них спільного? — Назвіть тіла живої чи неживої природи, з яких люди виготов- ляють предмети вжитку. — Чи існує небезпека зменшення природних матеріалів, із яких виготовлені предмети вжитку?

Захист проекту

Мета: ознайомити учнів із природними матеріалами, з яких виготовлені предмети вжитку, та їх значенням у житті людей; роз- ширювати знання дітей із теми «Світ, у якому ти живеш»; розвивати логічне мислення, вміння самостійно аналізувати, зіставляти, порівнювати й робити висновки; формувати вміння працювати в групах, вести роботу пошуково-дослідницького характеру; виховувати любов до природи рідного краю, бережне ставлення до предметів, зроблених людиною, повагу до людей праці.

Обладнання: різні предмети з металу, дерева, шерсті, глини, паперу; малюнки предметів із різних матеріалів; таблиці.

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Хвилинка спостережень
Учитель.
Яка зараз пора року?
— Які зміни відбулися з живою природою?
— Який стан неба?
— Які явища природи ви помітили, ідучи до школи?
Дидактична вправа «Так чи ні?»
Учитель. Дерева належать до живої природи? — Одяг виготовляють із глини?
— Лави належать до неживої природи?
— Школа побудована людьми?
— Зошит виготовлений із паперу?
— Тарілки у шкільній їдальні дерев’яні?
— Рукавички шерстяні?
Дидактична вправа «Чарівна торбинка»
(У торбинці лежать іграшки: пухнастий зайчик, пластмасове каченя, скляна іграшка, дерев’яний хлопчик, гумова лялька, шкіряна іграшка, металічна машинка, глиняний свищик… Учень, дивлячись в інший бік, опускає руку в торбинку, обмацує іграшку й відгадує її.)
Учитель. Із чого зроблена іграшка?
— Опишіть свої відчуття від дотику до неї. — Як ми можемо назвати ці тіла?
— Чому?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Учитель. Наведіть приклади природних тіл.
— Пригадайте, які тіла називаються рукотворними?
Сьогодні ми будемо говорити про предмети, зроблені руками людини.
ІV. Основна частина
Розповідь учителя
Учитель. Нас оточує безліч предметів: книжки, зошити, парти, стіл, підлога, горщики для вазонів. Ви щодня одягаєте одяг, взуваєте взуття.
Усе це зроблено руками людини з природних матеріалів: деревини, металу, шерсті, глини й багатьох інших природних тіл.
Дидактична вправа «Мозаїка»
Учитель. На екрані — різні предмети з глини, шерсті, металу, дерева. Розподіліть їх на групи так, щоб у кожній із них були речі, зроблені з одного матеріалу.
— Назвіть ці предмети. Розкажіть, що ви знаєте про їх призначення. Чому ви так вважаєте?
— Що спільного між цими предметами? — Чим вони відрізняються?
Захист проектів
Учень 1.Наша група одержала завдання розповісти про речі, виготовлені з деревини. Ми опрацювали багато додаткової літератури, зокрема прочитали статті з енциклопедій, довідників школяра, про- вели пошукову роботу серед народних умільців. Із допомогою батьків зробили цікаві записи. Про це ми хочемо розповісти.
Повідомлення учасників першої групи
Учень 2. Наша група досліджувала вироби з глини. Ми зустрічались із гончарями нашої місцевості. Працювали з додатковою літературою та джерелами мережі Інтернет. Багато цікавого дізналися від бабусь і дідусів.
Повідомлення учасників другої групи
Учень 3. Ми збирали інформацію про металеві речі. До них належать багато предметів ужитку. Багато цікавого дізнались із енциклопедій та інших довідкових матеріалів і визначили, що з металу роблять не лише маленькі речі, а й потужні машини. Послухайте наші розповіді.
Повідомлення учасників третьої групи
Учень 4. Наша група підготувала інформацію про предмети, виготовлені з шерсті. У своїх повідомленнях ми використали багато інформації з довідкових джерел. Багато цікавого нам розповіли на місцевій фабриці «Левеня», де шиють м’які іграшки. Ось послухайте наші розповіді.
Повідомлення учасників четвертої групи
Відгадування загадок
Учитель. Відгадайте загадки. З якого природного матеріалу зроблені предмети, про які йдеться в загадках?
1. Чотири брати одним поясом підперезані Й однією шапкою накриті. (Стіл.)
2. Їх на ручки одягнемо,
В сніжки гратися підемо. (Рукавички.)
3. Не дерево, а з листочками, Не сорочка, а зшита,
Не поле, а засіяне. (Книжка.)
4. Цей кінь не їсть вівса,
замість ніг — два колеса. (Велосипед.)
V. Підсумок уроку
Бесіда
Учитель. Про що ви дізналися на уроці?
— Чи потрібні людині різні вироби?
— Де вона бере матеріал для їх виготовлення?
— Із яких природних матеріалів люди роблять предмети вжитку?
Вправа «Незакінчені речення»
Сьогодні на уроці найбільшим відкриттям для мене було… Мені цікаво було дізнатися про…

Ольга Долішняк, учитель початкових класів Яблунівської ЗОШ І-ІІІ ст., Косівський район, Івано-Франківська обл.

Початкова освіта №1 2017