Математичне шоу до дня Cвятого Валентина

Види позакласної роботи з математики можна урізноманітнити проведенням вечорів, схожих на ігрові шоу, які є досить популярними для сучасних школярів. Вони суттєво розширюють світогляд учнів, дають змогу глибше поринути в загадковий світ матема­ тичних фактів, збуджують прагнення дізнаватися більше, надають можливість, пере­ буваючи в оточенні однолітків, дивувати усіх своєю кмітливістю, дотепністю, нестан­ дартним мисленням і просто відпочити.

Автор статті розв’язує нестандартне завдання, поєднуючи тему кохання з математикою. Роль ведучого може виконувати сам учитель або два заздалегідь підготовлені учні.

Мета: зацікавити учнів пропонованою темою, виробити в них стійкий інтерес до вивчення мате­ матики, внести елемент незвичайного, нестандарт­ ного, захопливого у вивчення предмета; розвивати неординарність мислення, творчу активність, швидку реакцію, виховувати вміння цікаво та змістовно про­ водити дозвілля, спілкуватися з однолітками.

Вікова категорія: учні старших класів.

 Хід заняття

Ведучий. Добрий вечір усім присутнім у нашій залі. Вітаю вас зі святом усіх закоханих! Сьогодні в нас буде цікаво, весело, бо це буде математика, приготовлена з любов’ю. Не програє ніхто. Адже головна нагорода — це зваблива чарівність досягну­ тих вершин, солодка каторга натхненного пошуку і, як сюрприз, щаслива радість здивування й сонячна свіжість розгадки. Тому починаємо!

Запрошую шістьох дівчаток зайняти свої місця за столиками, а хлопців прошу залишитися для вико­ нання завдань.

Завдання  1

На підносі стоять в один ряд 6 склянок: із них  три — наповнені соком, а три — порожні.  Як зробити так, щоб повні та порожні склянки чергувалися, при­ чому в руки дозволяється брати лише одну склянку один раз? (Потрібно перелити сік із другої склянки в п’яту й поставити порожню склянку на місце.)

(Упоравшись,  хлопці  наповнюють  соком  усі склянки і приступають до наступного завдання.)

Завдання  2.  Конкурс  «Ти без мене — не ти, я без тебе — не я»

(Хлопці знаходять собі пару, розносячи склянки дівчаткам за принципом: аргумент «шукає» свою функцію. Для хлопців асистенти приносять чашки з кавою та під час цього вони разом інсценують жартівливі ситуації.)

 Асистент 1. Вам каву на стіл?

Хлопець 1. Ні, краще в чашку!

Асистент 2. Чому ваша кава зовсім не солодка?

Хлопець 2. Мабуть, ви розмішували цукор не в той бік!

Асистент 1. І ви оце називаєте міцною кавою?

Хлопець 3. Звичайно. І доказом цього є те, що вже після першого ковтка ви такі збуджені!

Асистент 2. А можна мені кави?

Хлопець 2. Я що — лікар? Звідки я знаю, що вам можна, а що ні?

Ведучий. Відтепер ви будете працювати в парах. Просимо дівчаток поворожити на ромашках. (Розда- ються ромашки з непарною кількістю пелюсток).

А тим часом хлопці готують відповідь на за­ питання: «Як би це зробив математик?» (Перевірив кількість пелюсток на парність.)

Ведучий. Думаю, що кожна з дівчаток залишилася задоволеною, тому пропонуємо вийти до ведучого та взяти участь у математичній грі «Ромашка раз, ромашка два, ромашка три…». За правилами можна відривати по одній, дві або три пелюстки одночасно. Хто відриває останню, той виграє. Як правильно побудувати стратегію гри?

(Ромашка виготовляється з паперу, причому кількість її пелюсток не має ділитися на 4. Виграшною є позиція того, хто починає гру. За кожним своїм ходом він повинен залишати таку кількість пелюс- ток, щоб вона була кратною числу 4.)

Завдання 3

Серед символів дня Святого Валентина є букети троянд. Звісно, живі квіти ми дарувати не будемо, але декоративну квітку, нарисовану за допомогою циркуля, вручимо (це завдання для хлопців), а ді­ вчатка тим часом за допомогою ножиць витчуть для хлопців килимок Серпінського.

(Дівчатка рахують кількість пелюсток подаро- ваної квітки (30), а хлопці — визначають площу подарованого килимка (0).)

Додаток

kv

49028-1

 

 

 

 

 

 

Завдання 4

Яка пара швидше відповість на запитання.

  1. У кого більше ребер: у 3 паралелепіпедів чи 2 учнів? (36 і 48.)
  2. Пропоную показати найдавніший обчислюваль­ ний прилад. (Пальці.)
  3. Її зустрінеш ти в розмові І в літературній мові,  В алгебрі ти можеш взяти, Її портрет намалювати. Про що йдеться?

(Про гіперболу.)

  1. Вона симпатична й тендітна, невеличка на зріст — всього 2,54 мм. Як її звати? (Дюймовочка.)
  2. Відгадайте останній рядок жартівливого вірша.

Слон живе у нас в квартирі — поверх 2, під’їзд 4.

Звик він часто харчуватись: вранці в 8, вдень — в 16.

На сніданок неодмінно — 32 копиці сіна.

Це водою слід запити — 64 літри. На обід даємо рису, огірків 128,

Помідори також їсть — 250 і 6.

З’їсть млинців 512 — це якщо не постаратись,

А як зробиш на кефірі — …1024.

6. Запитання іноземною мовою.  Як правильно сказати англійською:

«Two and four is five» чи «Two and four are five»?

(2 + 4 не дорівнює 5.)

Завдання 5. «Чорна скринька»

Французький король Людовик ХVІ, щоб поліпшити складне фінансове становище шляхом економії, видав наказ, який ми виконуємо й донині, навіть не підозрюючи про це. Згідно з цим наказом довжина деякого предмета має дорівнювати його ширині. (Носова хустинка, бо до цього їх робили овальної форми і багато тканини залишалось на відходи.) 

 Ведучий. А наступні запитання у нас будуть про кохання.

Завдання 6

Наша перша зустріч відбулася на уроці матема­ тики у 6­му класі. Далі були побачення на уроках алгебри, геометрії, географії, фізики… Ти допомагала обчислювати відсотки, розв’язувати задачі з хімії… Дякуємо тобі! До кого (точніше до чого) адресоване це звертання? (До пропорції.)

Завдання 7

Завершити формулу:

На перше побачення — летять. На друге — приходять.

На третє —… (запізнюються).

Тест «Любов і геометрія»

Ведучий. Виберіть геометричну фігуру, яка вам найбільше подобається.

(Учні розбирають вирізані з кольорового паперу геометричні фігури. Після цього стають групами за видом обраної фігури.)

 Ведучий. Німецькі психологи стверджують: «Фі­ гури скажуть вам, із ким ви маєте справу».

(Представник кожної групи отримує характе- ристику фігури й потім зачитує її на загал.)

Ведучий. Кохання застає людей зненацька, до його приходу ніхто не готується заздалегідь. Непрохане й неочікуване, але неминуче! Те, яке очищає душу, наповнює її великою радістю; те, що манить і кличе за собою, примушує страждати й робити нелогічні вчинки. Прийшло — і ми всі в його полоні!

Трикутник основою вниз. Вона — при­ вертає увагу гарним одягом, любить ніжність. Він — має жагу самоствердження, унаслідок цього часто змінює обраницю.

Трикутник основою вгору. Вона — любить романтичну музику, притемнене світло й ніжну прелюдію. Він — шукає жінку­матір, яка б за ним доглядала, пестила його.

Ромб. Цей тип має багату любовну фантазію, людина пристрасна, але не віддана.

Прямокутник. Цю фігуру вибирають люди, які шукають упевненості й захисту, важливе значення надають вірності. Вона — ніколи не поставить під загрозу свої відносини заради тимчасового зв’язку.

Круг. Такі люди без комплексів, вони йдуть за своїми бажаннями. І він, і вона перебувають у пошуку нових партнерів. Для них важливі лише любовні пригоди.

Квадрат. На першому місці в коханні — розум, який контролює всі емоції. Головна умова любовних стосунків — наявність спільних інтересів.

У всі епохи поети оспівували це почуття. Зараз ви відчуєте подих кількох поезій, різних за характером та уподобаннями авторів: гарячої пристрасті, глибокого душевного смутку, іскрометної радості спілкування з коханими. (Дівчатка-учасниці декламують вірші, які вивчили
заздалегідь напам’ять.)
* * *
Ти — моя антидоля!
І дві наші паралельні прямі
Не зійдуться ніде й ніколи.
Хіба, що там, у далекому антисвіті,
Де схрещення ліній
Уже нічого не означатиме…
С. Крижанівський
* * *
Розкажу тобі думку таємну,
Дивний спогад мене обпік:
Я залишуся в серці твоєму
На сьогодні, на завтра, навік.
І минатиме час, нанизавши
Сотні вражень, імен і країн —
На сьогодні, на завтра, назавжди —
Ти залишишся в серці моїм.
А чому? То чудна теорема, На яку ти мене прирік.
То все разом, а ти — окремо.
І сьогодні, і завтра, й навік.
Л. Костенко

Я не заздрю уже нікому —
Де ще мудрих таких знайти?
Це ж мені стало вперше відомо:
Ікс плюс ігрек — це будеш ти.
І здається, що я володію
Віковічним секретом краси
Лиш тому, що я розумію
Загадкові твої ікси.
Розумію? Який там розум!
Просто здорово, що ти є!
Що вслухається в ніжні погрози
Збаламучене серце моє.
Я не заздрю уже нікому —
Де ще мудрих таких знайти?
Одному лиш мені відомо:
Ікс плюс ігрек — це будеш ти.
В. Симоненко
* * *
Як пощастило дівчинці в сімнадцять.
В сімнадцять гарних, неповторних літ!
Та не дивись, що дівчинка сумна ця.
Вона ридає, але все як слід.
Вона росте ще, завтра буде вищенька.
Але печаль приходить завчасу.
Це ще не сльози — це квітуча вишенька.
Що на світанку струшує росу.
Вона в житті зіткнулась з неприємністю:
Хлопчина їй не відповів взаємністю.
І то чому: бо любить іншу дівчину,
А вірність має душу неподільчиву.
Ти ж не дивись, що дівчина сумна ця.
Як пощастило дівчинці в сімнадцять!
Л. Костенко
* * *
Коли я буду навіть сивою,
і життя моє піде мрякою,
я для тебе буду красивою,
а для когось, може, й ніякою.
А для когось лихою, впертою,
ще для когось відьмою, коброю.
А між іншим, якщо відверто,
то була я дурною і доброю.
Безборонною, несинхронною
ні з теоріями, ні з практиками.
і боліла в мене іронія
всіма ліктиками й галактиками.
І в житті, як на полі мінному, я просила в цьому сторіччі
хоч би той магазинний мінімум:
— Люди, будьте взаємно ввічливі! —
і якби на те моя воля,
написала б я скрізь курсивами:
— Так багато на світі горя,
люди, будьте взаємно красивими!
Л. Костенко

* * *
Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
Лиш приходить подібне кохання.
В день такий розцвітає весна на землі,
І земля убирається зрання.
В. Сосюра
Ведучий. Ми прослухали вірші про кохання, у яких вживаються різні математичні терміни. А тепер, шановні учасники, спробуйте й ви за допомогою них зробити освідчення чи комплімент своєму партнеру.

Завдання 8. «Перли кохання»

Потрібно придумати зміст «валентинки» для свого партнера, підписати її та подарувати на пам’ять, що завжди приємніше, ніж купити стандартну.
(Наприклад, «Сьогодні ти маєш такий гарний вигляд, як 12 балів з математики у моєму щоденнику»,
«В тебе стільки талантів, як граней у многогранника », «Всього тобі найкращого в n-му степені».)
Ведучий. Дякую всім учасникам за приємне спілкування. Настав час отримати солодкі призи. Та я хочу, щоб перед цим ви сказали: скільки цукерок є в цій коробці? (Угадують всі разом.)
Ні, так не годиться. Зараз кожен із вас сам матиме нагоду вгадати це число. Готові? Задумайте будь-яке число від 1 до 9 включно. Тепер подумки виконайте такі дії: помножте задумане число на 5, результат помножте на 2, до одержаного числа ще додайте 4. Закресліть першу цифру результату і до числа, що залишилося, додайте 12. А тепер кожен назвіть своє число. (Усі називають число 16.) Зараз ми всі побачимо, скільки цукерок насправді лежить у коробці. Справді — 16! І як ви вгадали??? Думаю, що всі вже здогадалися, що це був «розіграш», математичний фокус. (Кількість цукерок розрахована, зокрема, й на асистентів.)
На прощання хочу сказати вам таке.

Кохайте!
Адже кохання — одне з піднесених, шляхетних і прекрасних людських почуттів. Воно неповторне й вічне, як життя. Це найкраще з почуттів, виплеканих людством. Кохання панує над світом. Воно поза віком і часом. Адже в коханні — сила людини! Бережіть коханих, бійтесь їх образити, завдати їм болю, говоріть їм компліменти, кричіть про свою любов!
Використані джерела
1. Василенко О. О. Серенада Математиці // Освіта. — 2004. — № 34. — Спецвипуск.
2. Конфорович А. Г., Андрощук І. Г., Груніна К. О. Математичні вечори у восьмирічній школі. — Київ: Рад. школа, 1974.
3. Оленко А. Я. Топологічна і фрактальна вимірності // У світі математики. — 1996. — Випуск 2.
4. Панішко Ф. В. Математичний брейн-ринг // Математика. — 2001. — № 15.

 

 

 

Наталія ЦІПЕРКО, учитель математики Лебедівської ЗОШ І—ІІІ ст.,

Кам’янський р­н, Черкаська обл.