Чарівний і дивовижний, веселий і життєствердний світ казок входить у душу кожної людини з дитинства, засіваючи її першими зернами добра, краси й справедливості. Саме за допомогою казки малюку найлегше пояснити, що таке добро і зло.

Мета: учити дітей робити компліменти, розмовляти тактовно, вільно, переказувати й придумувати кінцівку оповідання, аналізувати поведінку товаришів, знаходити правильну лінію поведінки, формувати в дітей уявлення про доброту та чуйність; підвести до усвідомлення того, що людина завжди повинна робити добро, розвивати зв’язне мовлення, уміння правильно висловлювати свої думки, вправляти у виразному читанні віршів, прислів’їв, закріпити вміння добирати протилежні за змістом слова, рахунок до 6, виразно декламувати вірші; продовжити вчити дітей тонувати аркуш паперу прямими рухами руки; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного; розвивати інтерес до театралізованої діяльності.

Попередня робота: бесіди на моральну тематику, розучування віршів, прислів’їв та приказок про добро, розв’язування життєвих ситуацій.

Матеріал: іграшки для лялькового театру, обладнання для малювання, серце з картону, ілюстрації з емоціями.

Перебіг заняття

І. Організаційний момент

Діти заводять до групової кімнати, вітаються.

ІІ. Основна частина

Психогімнастика

(Лунає спокійна музика)

Вихователь. Заплющте очі, уявіть, що над нами літає Фея добра. Вона вчить нас бачити прекрасне у кожному з нас: риси обличчя, характеру, одяг, волосся і дарує нам подарунок: своє ніжне, добре серце. Відкрийте оченята.

— Що це у мене? (Серце)

— Яке воно? (Червоне, велике, красиве)

Дидактична гра «Скажи комплімент»

(Діти, передаючи одне одному серце, кажуть добрі, лагідні слова — компліменти)

Сюрпризний момент

(Чути стукіт)

Вихователь. Хто це до нас прийшов?

(З’являється гном із кошиком)

Розгадування загадок

Гном. Добрий день, мої малята!

Хочу з вами я пограти.

Вам загадки загадати.

Я завжди його боюсь

Він такий кошлатий,

Він малину їсть мою

Великою лапою. (Ведмідь)

Я руда, низького зросту,

Хитра я і довгохвоста.

На курей я вельми ласа —

В них таке смачненьке м’ясо,

Вовку-брату я сестриця,

А зовуть мене… (Лисиця)

Сірий, зубастий,

Хоче вівцю вкрасти. (Вовк)

Довгі ноги,

Скік та скік.

Ми погнались,

Він утік. (Заєць)

Вихователь. Дякуємо, гномику, за загадки.

— Діти, як ви думаєте, чи задоволений гномик? Чому?

— Прислухайтеся, діти, хтось плаче.

Проблемна ситуація

(З’являється Сорока (лялька))

Сорока. Ой біда, біда, біда — відірвали мені хвоста!

Вихователь. Діти, хто це?

— А може це ворона?

— Чим відрізняється сорока від ворони?

— Хто ж тобі, Сороко, хвостик відірвав?

Сорока. Білка!

(З’являється Білка)

Білка. Так їй і треба! Нехай не ображає моїх білченят!

Робота з казкою

Вихователь. Щоб зрозуміти, хто з них правий, послухайте казочку Василя Сухомлинського «Допитлива Сорока».

(Вихователь пропонує дітям придумати кінець казки, де Сорока та Білка залишаться друзями)

Створення ігрової ситуації

Вихователь. Діти, чи зможе пташка літати без хвоста? Чому?

— Як же нам допомогти Сороці?

Гном. Я знаю, як їй допомогти. Білка відірвала хвоста та й кинула на землю, а я зібрав пір’їнки та й поклав до свого кошика.

Вихователь. І справді, у кошику лежать пір’їнки, але Сорока зможе їх отримати лише тоді, коли ми виконаємо завдання, які до них прив’язані.

Завдання 1

Вихователь. Прочитайте вірші про добрі справи. (додаток 1)

Завдання 2

Вихователь. Назвіть прислів’я та приказки про добро.

Людина в світ приходить для добра.

Добре сонечко як сонечко у небі

Людину прикрашають добрі справи.

Добре роби, добре буде і тобі.

Не одежа красить людину, а добрі діла.

Завдання 3

(Діти стають колом. Вихователь, кидаючи м’яч дитині, говорить слово, а дитина, повертаючи м’яч, називає протилежне слово. Наприклад: злий-добрий, веселий-сумний, плакати-сміятись…)

Завдання 4

(Діти розглядають ілюстрації (додаток 2). Вихователь пропонує назвати стан і пояснити можливу причину)

Завдання 5

(Діти змагаються, намагаючись назвати найбільше ввічливих слів)

Завдання 6

(Діти розмірковують на тему «Чи бувають сумними пташки?»)

Рахунок

Вихователь. Усі завдання ми виконали і даруємо Сороці хвіст. Чи зраділа вона? Чому?

— Як ви думаєєте, чи досить пір’їнок? Давайте порахуємо.

Сорока. Дякую вам, діти, ви мене врятували. Тепер я зможу літати і більше нікого не буду ображати. До побачення!

Білка. Дякую, діти, що ви нас помирили. До побачення.

Вихователь. Діти, як ви думаєте, куди полетіла Сорока?

— Це яка пташка? Зимуюча чи перелітна?

— Як зимує білка?

Гном. Я дізнався багато нового, але ще хочу навчитись танцювати. Навчить, будь ласка, мене.

Хвилинка танцювальної терапії

(Звучить сучасна ритмічна музика. Усі танцюють)

Гном. Дякую, малята, за ваші добрі справи, гарні знання, усміхнені обличчя. До зустрічі! 

III. Підбиття підсумків

Вихователь. Діти, хто у нас був у гостях?

— Хто більше сподобався? Чому?

Ще Фея Добра вам зробила сюрприз. На столах лежать аркуші паперу. Візьміть губку та пофарбуйте їх. Що ви побачили?

(На аркушах намальовані воском серденька з усмішкою)

Вихователь. Фея Добра подарувала вам усмішки за ваші відповіді, добрі справи. Частіше усміхайтесь, будьте доброзичливі, не залишайте товариша у біді.

Ірина МІЩЕНКО, вихователька-методистка ДНЗ № 1 «Ромашка», м. Середина-Буда, Сумська обл.

газета “Дитячий садок”, №8 квітень 2018