Морська гладінь — ніби рухливе дзеркало. Незмінна й неосяжна, вона тягнеться в усі боки. Красиво й… одноманітно. Зате під лискучою гладінню, під важкими бурунами — цілий світ, ширший за наш, суходільний. Там вирує життя, там живуть створіння, загадкові й химерні, ніби прибульці з інших планет.
Мета: формувати уявлення дітей про море; ознайомити з рослинним і тваринним світом моря та використанням морських ресурсів людиною; учити економно використовувати та примножувати природні багатства; удосконалювати навички малювання нетрадиційними техніками; створити умови для найбільш повного й вільного розкриття творчих здібностей засобами нетрадиційного малювання; розвивати мислення, пам’ять, уяву, дрібну моторику рук; виховувати бережливе ставлення до води та водойм.
Попередня робота: малювання морського дна, вивчення нетрадиційних технік малювання.
Матеріал: ноутбук, екран, проектор, запис шуму моря, слайди, глобус, кольорові аркуші паперу, гуаш, акварель, вода, пензлі, трубочки, ватні палички, серветки, вологі серветки, аркуш паперу із зображенням води.
Перебіг заняття
I. Організаційний етап
(Діти заходять до групової кімнати, вітаються)
II. Основна частина
Емоційне налаштування на заняття
Вихователь. Ми з вами нині вирушимо в казкову подорож, а в цій подорожі нам потрібен чудовий настрій. Спіймаємо в долоньки свою усмішку й відправмо її одне одному. Разом із усмішкою подаруймо всім гарний настрій та сонячні промінчики.
— А зараз ми вирушимо в подорож нашою планетою в одне цікаве місце.
— Як називається наша планета?
— На що багата наша Земля?
Робота із загадками
Між берегів текла-текла,
Мороз зміцнів — під скло лягла. (Річка).
Стоїть корито, повне води налито. (Озеро, ставок).
Не скляне воно, не з металу, а прислухатись — дзвенить. (Джерело).
Поле синє,
Вівці білі
На полі пасуться,
До берега несуться. (Море).
Бесіда «Морські спогади»
Вихователь. Хто з вас був на морі?
— Що ви там робили?
— Які емоції виникають у вас, коли згадуєте про море?
— Які моря є на території України?
Розповідь вихователя «Що таке море?»
(Розповідь супроводжується демонструванням слайдів. Слайд 1 — Зображення моря. Чути шум моря).
Вихователь. Море — це частина океану, яка заходить у суходіл. На мапі моря позначають синім кольором (демонстрування зображення на глобусі). Моря є окраїнні та внутрішні. Моря, які є на території України, внутрішні, бо вони з усіх боків оточені суходолом. Море завжди з’єднане з океаном за допомогою проток. Якщо немає виходу в океан — це озеро, а якщо є — це море.
— Яка вода в морі на смак?
— Чому не видно солі в морській воді?
— Хто здогадався, куди ми з вами потрапимо? (На море).
— А яка казкова країна там є?
Релаксація «Морські хвилі»
(Слайд 2. Зображення спокійного моря).
Вихователь. Зараз ляжемо на теплі хвилі, заплющимо очі та відчуємо, як вони торкаються нашого тіла, як вони гойдають нас. Поплескайтеся у воді. Переверніться на спину, відчуйте лагідні промінці сонця на своєму обличчі. Послухайте звуки моря. Що ви чуєте? Розплющте очі.
Бесіда «Яке море?»
Вихователь. Ми з вами на порозі підводного царства.
— Море може мати настрій?
— Що може впливати на його характер?
— Яким ми бачимо море? (Тепле, спокійне, лагідне).
— Чи завжди воно таке?
(Слайд 3. Зображення шторму на морі).
— Яким буває море, коли здіймається сильний вітер?
— Яке море вам подобається більше?
— Яким кольором можна зобразити море?
(Слайд 4. Захід сонця на морі).
— Яким буває море, коли на нього падає проміння сонця?
— Як називається явище, коли сонце лягає спати? (Захід сонця).
— Як називається явище, коли море хвилюється, неспокійне? (Шторм).
Психогімнастика «Заспокоймо шторм»
Вихователь. Подивіться, море стало неспокійним, хвилі гойдаються дедалі сильніше. Мабуть, це шторм. Дуже неприємно й страшно перебувати під час шторму в морі. Проженімо страх. Візьміть кольорові аркуші паперу, порвіть їх на маленькі клаптики, нарвіть значну купу, а тепер кидайте папірці догори.
— Чи відчуваєте ви, як страх тікає від вас?
Дидактична гра «Хто це?»
(Слайд 5. Зображення спокійного морського пейзажу).
Вихователь. Море заспокоїлося. Щоб спуститися в підводне царство, станьмо колом, заплющмо очі та скажімо чарівні слова:
Місяць з Сонцем зустрічається,
Чарівна казка починається.
(Слайд 6. Зображення підводного ландшафту).
Розплющте очі, подивіться, ми з вами в підводному царстві. Навколо блакитне марево, а ми бачимо різних мешканців підводного царства
— Хто це? Погляньте, як рухається краб, покажіть, як він пересувається?
— А хто це? Так, це медуза, покажіть, як вони граються (стрибки на двох ногах вгору).
— А це хто? Риба-їжак відчула нашу присутність і стала як кулька (імітування).
— Ось зграйка рибок. Покажіть, як вони плавають.
Бесіда «Море в небезпеці»
Вихователь. У морі значна кількість мешканців. — Яке значення мають моря в житті людини?
— Що вони дають людям?
— Але моря зараз у небезпеці — люди дуже їх забруднили. Часто трапляються аварії — у моря виливається нафта. Заводи та фабрики скидають у моря бруд, люди викидають сміття. І морські мешканці погано почуваються й дуже часто від цього гинуть.
Підготовка до малювання
Вихователь. Ми з вами дуже багато всього побачили під час нашої подорожі. Чи хотілося б вам намалювати малюнок як згадку про нашу чарівну подорож?
— Кого саме ми можемо зобразити? (Медузу, рибок, водорості, корали).
— Допоможуть вам у роботі чарівні трубочки. Як ви вважаєте, що саме можна намалювати за допомогою трубочки? (Коралові рифи, водорості).
— Як саме? — Яким способом можна намалювати медузу? Рибку? Що можна намалювати ватними паличками?
— Для чого може знадобитися зім’ятий папір?
(Демонстрування прийомів малювання).
— На минулому занятті ми з вами малювали підводне царство, але без його мешканців.
— Яким способом ми це робили? (Малювання по вологому, розмивка).
— Зараз нехай кожен з вас відшукає власну роботу та заселить водойму тими мешканцями, які вам сподобалися найбільше.
Самостійна робота дітей
(Діти під спокійну музику домальовують на власних малюнках морських мешканців).
III. Підбиття підсумків
Вихователь. Нам час повертатися з казки. Станьмо колом, заплющмо очі та скажімо чарівні слова:
Місяць з Сонцем зустрічається,
Казка з нами вже прощається.
— Чи сподобалася вам подорож?
— Що найбільше запам’яталося?
— Які техніки малювання ви використовували?
— Чому не можна забруднювати водойми?
— Що можуть зробити у справі охорони водойми і бережного ставлення до води діти?
Наталія КУЛІКОВА, вихователь ЗДО (ясла-садок) № 8 «Космічний», м. Суми
газета “Дитячий садок”, № 12 червень 2018