Учасники круглого столу обговорили питання механізмів залучення і використання грошей на місцях, нормативно-правові акти, які вже прийнято, а також законодавчу і нормотворчу роботу, що ведеться сьогодні, і чого чекати в майбутньому.

Під час заходу було наголошено, що держава взяла на себе повну відповідальність щодо надання освітніх послуг загальноосвітніми навчальними закладами, щодо підготовки робітничих кадрів професійно-технічними закладами, забезпечення медичного обслуговування населення, фінансування державних програм соціального захисту окремих категорій громадян. Із цією метою місцевим бюджетам надаватимуться такі нові види трансфертів як освітня субвенція, субвенція на підготовку робітничих кадрів і медична субвенція.

Експерти також зазначили, що бюджетна децентралізація має вирішити проблему постійного браку коштів на рівні місцевих бюджетів. Нове бюджетне законодавство розширює права місцевих органів влади та надає їм повну бюджетну самостійність, а також розширює джерела наповнення місцевих бюджетів.

Зокрема, прийняття змін до бюджетного законодавства дасть змогу забезпечити стале економічне зростання, протидіяти кризовим явищам фінансового сектору економіки і виконати місцеві бюджети на 100 %.

Прийняті Верховною Радою у грудні 2014 року зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України є найбільшим за останні роки кроком у напрямі бюджетної децентралізації. На основі цих змін і був сформований Державний бюджет на 2015 рік.

За даними Мінфіну, завдяки запровадженню нової моделі фінансового забезпечення місцеві бюджети отримають додатковий ресурс до загального фонду в сумі більше 22 млрд грн. А загалом, враховуючи сальдо міжбюджетних трансфертів, більше 40 млрд грн у цьому році.

Так, на місця з державного бюджету передано 100 % плати за надання адміністративних послуг, 100 % державного мита, 10 % податку на прибуток підприємств приватного сектору економіки. Крім того, джерела наповнення місцевих бюджетів розширено також завдяки запровадженню акцизного податку з реалізації роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти) за ставкою 5 % вартості реалізованого товару. База оподаткування розширюється через стягнення податку на нерухомість відтепер і з комерційного (нежитлового) майна та податку на автомобілі з великим об’ємом двигуна. До місцевих бюджетів зараховуватимуться 80 % екологічного податку, замість 35 %.

Крім того, місцеві бюджети також отримуватимуть базову дотацію для підвищення фіскальної спроможності їх бюджетів.

На думку експертів, значні переваги отримають об’єднані громади, бюджети яких прирівняються до бюджетів міст обласного значення і районів, і, крім зазначених податків, одержуватимуть ще й 60 % ПДФО, а також інші доходи.

У круглому столі взяли участь Сергій Шаршов, директор департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону; Сергій Макацарія, заступник директора Департаменту місцевих бюджетів Міністерства фінансів України; Віталій Мироненко, заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області; Анжела Купліванчук, в. о. директора фінансово-економічного департаменту МОЗ України; Оксана Ткаченко, начальник відділу праці та нормативно-інформаційного забезпечення департаменту економіки та фінансування МОН України; Дмитро Васильєв, координатор комунікаційної програми урядової ініціативи децентралізації влади.

Серія регіональних круглих столів із бюджетної децентралізації, що проводиться за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO та уряду Великобританії, пройде ще в чотирьох містах України.