За підсумками зустрічей 47 міністрів європейських країн, відповідальних за вищу освіту і науково-дослідницьку діяльність, – «міністрів Болонського процесу» – підписали Єреванське комуніке та Декларацію четвертого політичного форуму Болонського процесу, які спрямовані на подальше впровадження Європейського простору вищої освіти.

Напередодні конференції Європейський комітет профспілок освіти закликав міністрів поліпшити статус працівників вищої освіти і наукових співробітників у Європі.

Члени делегації Інтернаціоналу Освіти та Європейського комітету профспілок, які взяли участь у конференції і представляли позицію працівників вищої освіти, рішуче засудили погіршення умов праці та несприятливе середовище для працівників, зокрема й зростання темпів втрати академічної свободи, що ставить під загрозу якість і основи Європейського простору вищої освіти та науково-дослідної діяльності.

На жаль, у прийнятому міністерському комуніке та єреванській декларації вимоги профспілок працівників вищої освіти і наукових співробітників із важливих питань щодо забезпечення високоякісної вищої освіти не були відображені.

Коментуючи результати Єреванської конференції, Європейський директор Мартін Рьомер зазначив: «Участь соціальних партнерів у процесі реформування у сфері вищої освіти є необхідною для досягнення цілей Болонського процесу – високоякісного Європейського простору вищої освіти. Неприпустимим є той факт, що позиція соціальних партнерів у сфері вищої освіти не повною мірою інтегрована в реформи і цілі Болонського процесу. Належний соціальний діалог, добре оплачувана праця вчителів, сприятливі умови праці і середовище є найважливішими чинниками для досягнення успіху Болонського процесу».

Цю думку підтримав Генеральний директор директорату Європейської Комісії з питань культури та освіти Ксав’є Патс Монне, який наголосив: «Для забезпечення високоякісної вищої освіти потрібні добре оплачувані вчителів».

Зрештою профспілкові вимоги щодо гендерної рівності у сфері вищої освіти дали змогу членам делегації Інтернаціоналу та ЄКПО зробити суттєвий внесок у роботу конференції: необхідність покращення гендерної рівності для всіх учасників освітнього процесу була включена в прийняте міністерське комуніке.

47 міністрів позитивно сприйняли нещодавно подану заявку Республіки Білорусь щодо приєднання до Європейського простору вищої освіти та Болонського процесу. Вони спільно погодили трирічну дорожню карту для реформування вищої освіти, що сприятиме інтеграції Республіки Білорусь в Болонський процес.

Мартін Рьомер привітав це рішення та висловив надію на те, що «нові умови для Республіки Білорусь допоможуть не тільки поліпшити мобільність студентів та працівників вищої освіти і наукових співробітників, але й також стануть гарною можливістю для подальшого розширення академічної свободи в Республіці Білорусь».

Наступна конференція міністрів і п’ятий Болонський політичний форум відбудуться в 2018 році у Франції.