Очікується, що голосування відбудеться не раніше осені. Хоча останні пропозиції можуть зустріти супротив, їх підтримка президентом ASTI Філіпом Ірвіном та президентом TUI Геррі Квіном матиме вирішальне значення.

Напередодні новий пом’якшений пакет реформ був узгоджений між міністром освіти Джейн О’Салліван і профспілковими лідерами. На початку травня профспілки попередили, що подальші акції протесту будуть неминучими, якщо міністр продовжуватиме наполягати на пропозиціях, що не мають підтримки вчителів.

Вчителі припиняють усі акції протесту після того, як уряд переглянув свої плани щодо реформ молодшого циклу. Під час довготривалого спору тільки протягом цього навчального року вчителі двічі вдавалися до страйків: 2 грудня та 22 січня.

Профспілкам учителів вдалося здобути перемогу в суперечці щодо оцінювання учнів. Початково міністерство пропонувало, щоб учителі оцінювали своїх учнів після завершення молодшого шкільного циклу.

Сьогодні відповідні іспити переважно проводяться після завершення трьох років навчання у середній школі та оцінюються Державною екзаменаційною комісією. Зазвичай учні складають іспити з 9-13 предметів, серед обов’язкових – англійська, ірландська мови та математика.

У 2012 році тодішній міністр освіти Руарі Квінн запропонував повністю замінити традиційні екзамени оцінюванням учнів самими вчителями на підставі навчання в класах. Проти цього виступили профспілки, які вважають, що скасування традиційної системи зруйнує цілісність всього процесу. ASTI та TUI заявили, що зовнішнє оцінювання захищає стандарти, забезпечує рівність, якість і справедливість.

Минулого року профспілка ASTI передала міністру освіти петицію з десятьма тисячами підписів проти пропонованої реформи.

Намагаючись знайти вихід із тупикової ситуації, новий міністр О’Салліван запропонувала компроміс: збереження традиційних іспитів, що даватимуть 60 % загальної оцінки, та їх доповнення оцінками вчителів.

У результаті переговорного процесу на початку цього року пропозиції були ще більш пом’якшені – пропонувалося, щоб результати обох видів оцінювання з’являлися у сертифікаті, але не додавалися.

Відповідно до сьогоднішніх узгоджених пропозицій, що виносяться на голосування членів профспілок, оцінювання в класах відбуватиметься, але не заноситиметься у сертифікат. Учителі погодилися оцінювали своїх учнів наприкінці другого та третього років навчання в середній школі, але результати повідомлятимуть тільки батькам у рамках більш широкого інформування про успіхи їхніх дітей у школі.

Однак, коли пропозиції були оприлюднені повністю, виявилося, що учні також самі писатимуть звіти Державній екзаменаційній комісії. Учні опишуть, чого вони навчилися, і отримають оцінку за свій звіт, що стане частиною екзаменаційного процесу.

Крім шкільної оцінки та написання звіту, учні також складатимуть іспити в червні, хоча вони будуть загалом коротшими, ніж теперішні екзамени.

Першими зміни відчують на собі ті, хто зараз перебуває на першому році навчання в середній школі, – вони отримають свої перші оцінки за новою системою наступного року.

Експерти вважають, що нова система оцінювання знань учнів дасть змогу позбутися зазубрювання єдиного набору письмових екзаменів наприкінці трирічного циклу.