Так, 24-й абзац переліку об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при МВС, буде викладений у такій редакції: “Український центр оцінювання якості освіти, регіональні центри оцінювання якості освіти, їх об’єкти, а також пункти проведення зовнішнього незалежного оцінювання, пункти обробки та пункти перевірки”.

А крім того, затверджено новий Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти.

Дія цього документа поширюється “на процес проведення організаційно-технологічної підготовки зовнішнього незалежного оцінювання, що належить до повноважень Українського центру оцінювання якості освіти як спеціально уповноваженої державної установи, що проводить зовнішнє незалежне оцінювання”.

Серед прав та учасників ЗНО, зокрема, зазначений “доступ до інформації про програми зовнішнього незалежного оцінювання, форми завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання; строки та порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання; час і місце проведення зовнішнього незалежного оцінювання; використання в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання технічних пристроїв, необхідних для здійснення контролю за проведенням зовнішнього незалежного оцінювання; порядок визначення, спосіб та час офіційного оголошення результатів зовнішнього незалежного оцінювання” тощо.

Крім того, абітурієнти можуть розраховувати на ввічливе та неупереджене ставлення до себе осіб, відповідальних за організацію та проведення тестування, та безпечні умови під час проходження ЗНО.

Окремим пунктом Положення йдеться про право на рівний доступ до проходження ЗНО осіб з особливими освітніми потребами.

До обов’язків  вступників належить ознайомитися з інформацією про порядок проходження тестування, не запізнитись до пункту проведення ЗНО з документом, що посвідчує особу, та/або сертифікатом зовнішнього незалежного оцінювання, бути ввічливим та вчасно здати роботу.

Документом встановлено і заборони. Так, скажімо, не можна приносити до пункту проведення ЗНО небезпечні предмети та речовини, що становлять загрозу для життя та здоров’я людини; використовувати різні прилади, що можуть бути використані для списування, заважати іншим учасникам тестування та псувати майно закладу чи окремих осіб.

У разі порушення цих заборон абітурієнт має повернути матеріали сертифікаційної роботи і залишити пункт проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Тобто вступна кампанія для такої людини завершується.

І варто наголосити, що учасники ЗНО, які не мають результатів тестування з предметів, що визначені як обов’язкові, до проходження зовнішнього оцінювання з інших навчальних предметів не допускаються. Проте є винятки (пункт 32 Порядку).

Положенням також визначені суб’єкти зовнішнього незалежного оцінювання і моніторингу якості освіти та їхні функціональні обов’язки. Окреслено й завдання колегіальних робочих органів, які створюються для вирішення питань, що потребують залучення фахівців та експертів.

А особам, які пропонують надати “нові запитання ЗНО” або абітурієнтам, які сподіваються заздалегідь дізнатись зміст тестів, адресований цей абзац: “Завдання сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання з кожного навчального предмета належать до інформації з обмеженим доступом з моменту створення добірки таких завдань з кожного навчального предмета до моменту санкціонованого відкриття пакетів з такими завданнями”.

Тож не варто витрачати гроші на марні сподівання і обіцянки шахраїв, а краще – ретельніше готуватись.