Президент зазначив, що у країні близько 10 мільйонів громадян навчають та навчаються. Крім цього, більшість сімей дотичні до навчально-виховного процесу через дітей та онуків. «Тому на освіту не можна дивитися як на галузеву проблему. Крім забезпечення обороноздатності держави, освіта є першим нашим пріоритетом», – наголосив Петро Порошенко.

Президент наголосив на важливості відновлення престижу вчительської праці. «Ми часто кажемо, що довіряємо вчителеві найкраще, що у нас є, – наших дітей. Виникає наступне запитання, а чому ми довіряємо найкраще тим, кому платимо найменше?», – задав питання Петро Порошенко. «В центрі нового закону «Про освіту» має бути Його Величність Вчитель», – наголосив Президент.

За словами Глави держави, попри брак коштів, загалом стан справ в освіті кращий, ніж в багатьох інших сферах. В міжнародному рейтингу найкращих університетів світу World University Rankings серед ТОП–500 фігурують 2 українські виші.

Президент поділився своїми враженнями від зустрічі з переможцями міжнародних олімпіад. «Кожен учень – це вже абсолютно сформована особистість. Я від щирого серця пишаюся кожним з них, і ми маємо зробити все, щоб підтримувати такі молоді таланти», – сказав Петро Порошенко.

Президент відзначив, що реформа освіти є одним з головних напрямків «Стратегії реформ – 2020». «Настав час ретельно розглянути ці реформи. І самі освітяни, особливо студентська молодь, давно визначилися з вектором розвитку цих реформ. Ми пройшли вже дуже великий шлях, і студенти мають можливість обирати навчальні заклади, мовні, економічні, юридичні та інші практики за кордоном», – сказав Президент.

Глава держави особливо підкреслив, що приєднання України до Болонського процесу у травні 2005 року стало важливим кроком входження нашої держави до європейського освітнього простору та індикатором масштабних змін у сфері освіти.

Наступний крок, що був зроблений на шляху реформування – Закон України «Про вищу освіту». В українській вищій школі з’явилась можливість запровадження практик, притаманних європейським університетам, коли навчальні заклади самостійно розпоряджаються заробленими коштами. «Це вписується в загальну концепцію децентралізації, коли підвищуються можливості університетів, але й підвищується відповідальність», – відзначив Глава держави.

Як колишній голова студентської ради, Президент відзначив розширення повноважень студентського самоврядування, яке тепер має більший вплив на політику розвитку вищого навчального закладу, який, однак, має кореспондуватися з більшою відповідальністю студентських органів самоврядування.

«На часі – побудова нових, партнерських відносин між університетами та науковими установами. На сьогоднішній день це вкрай важливо для активізації інноваційних процесів та вирішення важливих суспільних проблем. Необхідним є залучення до науки талановитої молоді, стимулювання досліджень молодих науковців, створення для них перспектив у міжнародній діяльності та кар’єрному зростанні», – сказав Петро Порошенко.

Президент назвав хорошим прикладом створення на базі Національного технічного університету «Київський політехнічних інститут» та державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Оріон» навчально-науково-технічного комплексу, що дасть можливість запустити у виробництво низку високотехнологічних, інноваційних проектів, зокрема оборонного спрямування. «Спільними зусиллями, в тому числі за участю волонтерів, ми максимально скоротили час від наукової розробки до безпосереднього запуску у виробництво на підприємствах «Укроборонпрому», – зазначив Глава держави.

Президент наголосив на необхідності оновлення змісту освіти, приведення його до потреб людини, суспільства та держави, відзначивши важливість оновлення освітніх стандартів, навчальних програм, назвавши «дуже актуальним» питання оновлення підручників.

Також Глава держави акцентував на важливості синхронізації системи освіти з потребами ринку праці: «Ми не можемо штампувати економістів і юристів, а потім, коли нам потрібні для розвитку виробництва інженери, хіміки, біологи, ми маємо високий дефіцит кваліфікованих кадрів».

Президент назвав не менш важливим питання реформування професійної освіти, впровадження у навчальний процес майбутніх робітників новітніх технологій і матеріалів. Глава держави закликав приділили окрему увагу проекту закону України «Про професійну освіту».

Президент зауважив, що сучасний світ вимагає появи нових концепцій: освіта впродовж життя, фінансова грамотність, курс якої вже впроваджується в українських школах, цифрова грамотність. Окремо Президент виділив проект розвитку викладання англійської мови. «Представники англомовних країн готові надати нам практичну, теоретичну, фінансову, інші форми допомоги для того, щоб ми негайно кардинально змінили ставлення і учнів, і вчителів до англійської мови, яка вже перестала бути мовою Сполучених Штатів Америки і Великої Британії, а стала мовою міжнародного спілкування, яка відкриває нові можливості для кожного випускника», – сказав Президент.

«Але поруч з цими амбітним завданнями нам, соромно сказати, ще є над чим працювати у вирішенні архаїчних проблем, далеких від сучасних технологій. Хіба у нас не залишилося шкіл, де діти до вітру ходять у вуличні шпаківні? Хіба ми повністю вирішили проблему шкільних автобусів? Не можна займатися оптимізацією мережі малокомплектних шкіл, не вирішивши питання довозу дітей в комфортних умовах до більш потужних навчальних закладів, що розташовані в інших населених пунктах», – сказав Глава держави.