Галина Шиян одна з тих, хто намагається зробити прозорою систему знижок на гуртову закупівлю шкільних посібників. За її словами, бізнес завжди робить такі знижки, але за відсутності контролю з боку батьків виникає можливість для посередників покласти до кишені маржу. На одному учні можна заробити 50-100 гривень, тобто близько 15% від роздрібної вартості одного посібника.

Ірина Славінська: Як функціонує ця схема  та хто ті люди, які збагачуються на учнях?

Галина Шиян: Питання зі збору грошей у школах поділяється на два аспекти: їх збирають до фонду школи або ж батьки купують дітям якісь додаткові речі через посередника — це може бути вчитель чи хтось із адміністрації школи. Через те, що це оптові закупки, бізнес пропонує знижки. Але спостерігаючи за цим, можу сказати, що знижки не завжди доходять до свого кінцевого споживача.

Проблема в тому, що батьки не дуже хочуть контролювати цей процес, адже дати гроші завжди легше.

Андрій Сайчук: У Польщі батьки контролюють майже весь навчальний процес, в тому числі і фінансову його частину. Чи передбачає українське законодавство якісь експерименти у цьому напрямку і чи готові українські батьки до цього?

Галина Шиян: Тут не треба йти так далеко. Достатньо просто цікавитись пропозиціями ринку і обирати ту, яка пропонує товар без тіньових схем.

Ірина Славінська: Чи дало щось те, що ціни на книги та зошити оприлюднено і батьки мають змогу ці ціни порівняти? ​

Галина Шиян: Це дуже легко порахувати. Середня вартість комплекту навчальних посібників 400-500 грн. на кожному учні можна заробити 50-100 грн — близько 15% від вартості підручників. А далі все залежить від кількості учнів.

Андрій Сайчук: Хто кладе ці гроші до кишень?

Галина Шиян: По-різному. Бізнес тут — сторонній спостерігач. Батьки сплачують гроші, але частина їх розчиняється на півдорозі до їх кінцевого призначення.

Ірина Славінська: Хто міг би це контролювати?

Галина Шиян: Для початку — це справа батьків, які мають поцікавитись, який підручник та якого видавництва запропоновано. Необхідно проаналізувати цінову пропозицію цього підручника.