До фахової дискусії долучилися народні депутати України – Олексій Скрипник, Олександр Співаковський, Володимир Литвин, Тарас Кремінь, представники громадських організацій, освітніх установ, навчальних закладів, роботодавців та батьківських комітетів.

Профспілку освітян на засіданні представили Георгій Труханов – Голова Профспілки працівників освіти і науки України, Сергій Романюк – заступник Голови, Анатолій Цикалюк – голова Київської обласної організації Профспілки, Олександр Яцунь – голова Київської міської організації.

«Незважаючи на кризову ситуацію в країні, нам необхідно прийняти такий закон, який визначить перспективи розвитку української освіти на десятиліття», – сказала Голова Комітету відкриваючи роботу заходу. За її словами до Комітету надійшло більше п’ятиста звернень із зауваженнями до законопроекту від педагогічних колективів, профспілок, обласних державних адміністрацій та громадських організацій.

У частині обговорення законодавчого документу Голова Профспілки поінформував учасників слухань про негативну оцінку проекту закону, яку дали делегати щойно проведеного з’їзду галузевої Профспілки, особливо в частині фінансування освітньої галузі, гарантій в оплаті праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів освіти, їхніх трудових відносин, сертифікації, робочого часу.

«Таку позицію Профспілки підтримали й засвідчили своїми особистими підписами понад 640 тисяч освітян. Підписні листи й до сьогодні надходять на адресу ЦК Профспілки», – підкреслив Георгій Труханов. За словами очільника всеукраїнської профспілки у країнах з розвинутою економікою витрати на освіту постійно зростають, виходячи з міркувань, що чим краща освітня підготовка робочої сили, тим вища її роль у виробництві, а в країні менше соціальних проблем, пов’язаних із безробіттям, бідністю та злочинністю.

«Законопроектом передбачаються норми, якими буде погіршено умови праці педагогічних і науково-педагогічних працівників: запровадження контрактів, сертифікації, обрання за конкурсом», – продовжив дискусію Голова Профспілки.

Також було зазначено, що реалізація норм про наповнюваність класів у закладах базової середньої освіти не менше 15 учнів призведе до закриття більшості шкіл у сільській місцевості, адже якщо клас має 14 учнів, їх треба везти вчитися у інше село або поселяти у гуртожиток.
На нашу думку лідера Профспілки, неприпустимими є також норми про збільшення робочого часу учителя, оплату вчителем підвищення своєї кваліфікації й повернення студентами коштів за навчання.

«Удосконалювати закони потрібно, але не за рахунок зниження якості освіти та звуження прав працюючих», – наголосив Георгій Труханов, чим ще раз підтвердив уже озвучувану думку про важливість спільного доопрацювання документу.

Голова Комітету у свою чергу повідомила, що робоча група, куди увійшли співробітники Комітету, Міністерства освіти і науки України, представники громадськості, академій, освітніх установ та експерти, виявила системні недоліки документу, які не дозволять вирішити повною мірою покладені на нього завдання удосконалити правові механізми реалізації конституційного права громадян на рівний доступ до якісної освіти на всіх рівнях, забезпечення децентралізації управління системою освіти, чіткого розмежування повноважень між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування тощо, які заявлені у Пояснювальній записці до проекту Закону.

І після голосування Комітет рекомендував Верховній Раді України проект закону України «Про освіту», внесений Кабінетом Міністрів України, повернути суб’єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання.