Сергій Квіт повідомив, що з 2014 року Міністерство освіти і науки працює над імплементацією Закону України «Про вищу освіту». Нещодавно, в листопаді, Верховна Рада ухвалила Закон України «Про наукову та науково-технічну діяльність», підготовлений урядом, що дасть поштовх до розвитку університетської науки.

Міністр зазначив, що важливе досягнення цього року в галузі освіти і науки – підписання Угоди про асоційоване членство України в  програмі ЄС «Горизонті 2020». «Це дає доступ нашим науковцям до  коштів фонду, загальною вартістю 80 млрд євро. А знижку вступного внеску для нашої держави у 95 % ми вважаємо професійним успіхом», – наголосив Сергій Квіт.

Міністерство освіти і науки підготувало два законопроекти – «Про освіту» і «Про професійну освіту». Закон «Про професійну освіту» вже внесений до порядку денного Парламенту. Зараз, разом із професійним середовищем і громадськістю, доопрацьовується базовий закон «Про освіту». «Потрібно більше уваги в проекті приділити та поставити на перше місце дитину. Сподіваюся, що до Нового року Верховна Рада України розгляне цей законопроект разом із законом «Про професійну освіту», – зазначив Сергій Квіт.

За словами міністра, перед МОН стоїть багато поточних завдань у дошкільній та загальній середній освіті, які повинні вирішуватися щодня.  Наприклад, підручники. За словами міністра, були затримки з коштами, але «зараз проведені тендери та з Нового року підручники потраплять до школи».

Міністр зауважив, що вперше в Україні було проведено онлайн-конкурс підручників, де вчителі обирали підручники, за якими вони навчатимуть дітей. Із метою розвантаження та для того, щоб зацікавити дітей вивчати шкільні предмети, спрощено навчальні програми для учнів 1-4-х і 5-9-х класів. Збільшено кількість годин для вивчення англійської мови. З 1 вересня у всіх навчальних закладах України впроваджується Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді.

Міністерство працює над розширенням мережі дошкільних закладів. «Ми разом із Міністерством охорони здоров’я працюємо над санітарними правилами та нормами, які вже застаріли і давно втратили свою актуальність, щоб заохотити відкривати більшу кількість дитячих садочків», – розповів міністр.

Зовсім інший підхід спостерігається й до мережі загальних середніх  навчальних закладів. Сергій Квіт зазначив, що малокомплектні школи не дають належної якості. Водночас у сільській місцевості початкова школа лишається там, де дитина народилася та мешкає. «Ми йдемо шляхом створення опорних шкіл. Там, де школи в районі або в селах закриваються, створюються опорні школи з належним професійним, матеріально-технічним і транспортним забезпеченням», – наголосив міністр. За словами Сергія Квіта, уряд цьогоріч виділив 100 млн гривень на оснащення кабінетів фізики і хімії, а наступного року плануються значні бюджетні асигнування на придбання автобусів. «Це передумови для створення опорних базових шкіл», – додав міністр.

Як зазначив Сергій Квіт, мережа професійних навчальних закладів повинна відповідати потребам ринку праці. Тому новий закон «Про професійну освіту», підготовлений урядом, передбачає створення регіональних обласних рад стейкхолдерів. Саме на регіональному рівні представники з регіонів ухвалюватимуть рішення, які спеціальності потрібні в області та як їх розвивати.

Міністр також наголосив, що якість вищої освіти залежить від університетів. Тому Міністерство закрило 80 вищих навчальних закладів і їх філій, що надавали неякісну освіту. Сергій Квіт повідомив, що Міністерство планує змінити форму фінансування вищої освіти. До університетів висуватимуть базові вимоги. Це можуть бути вимоги до кадрового забезпечення, а також регіональні вимоги. Якщо університет відповідатиме цим вимогам, він матиме право отримувати базове фінансування, а також  частина коштів повинна приходити в університет разом з абітурієнтами, які підуть вчитися на потрібні державі спеціальності.  «Це не означає, що зменшиться кількість студентів чи викладачів. Вони будуть працювати та навчатися в сильних університетах. Ми не відмовляємося від підтримки найкращих абітурієнтів і вищих навчальних закладів, але змінюємо форми фінансування», – пояснив Сергій Квіт.

За словами міністра, сьогодні вищі навчальні заклади вже мають фінансову, академічну та адміністративну автономію. Вся підзвітність університетів розміщується у відритому доступі на веб-сайтах вищих навчальних закладів.

Особливе завдання Міністерства – це переміщені зі сходу країни університети, серед яких 16 ВНЗ і 10 наукових установ. «Разом із різними міжнародними організаціями уряд підтримує ці заклади. Сьогодні є домовленість про надання безкоштовного доступу переміщеним вишам до міжнародних баз даних публікацій», – повідомив Сергій Квіт.

Міністр зазначив, що досягненням МОН у науковій сфері стало й те, що Міністерство спільно з фундацію Global, яка підтримує міжнародні дослідження, створили та презентували у Вашингтоні глобальний фонд підтримки українських вчених.

Завдання Міністерства освіти і науки України на наступний рік – це розробка та прийняття закону «Про загальну середню освіту», імплементація законів «Про вищу освіту», «Наукову та науково-технічну діяльність». Також Міністерство працюватиме над підготовкою і перепідготовкою кадрів професійної освіти. «Я сподіваюся, що всі наші плани, які ми реалізовуємо разом з професійним середовищем, експертами, громадськістю, журналістами, – будуть втілені», – зробив висновок Сергій Квіт.

Відповідаючи на запитання представників ЗМІ щодо проведення ЗНО в 2016 році, Сергій Квіт повідомив, що підготовка до проведення зовнішнього незалежного оцінювання відбувається в штатному режимі. «Уряд цього року виділив додатково 10 млн гривень на технічну базу Українського центру оцінювання якості освіти, також оновлюється його кадровий склад. Центром сьогодні керує професійний керівник. Слідство щодо УЦОЯО ще триває, але жодних загроз проведенню зовнішнього незалежного оцінювання немає», – запевнив міністр.