Четверта індустріальна революція, яку ще називають “Індустрія 4.0”, призведе в найближчі п’ять років до “масштабних зрушень не лише в звичних бізнес-моделях, й але на ринку праці”, йдеться у дослідженні Всесвітнього економічного форуму, яке опубліковано цього тижня в Давосі безпосередньо перед відкриттям самого форуму.
Фахівці вивчали потенційний вплив нової індустріальної революції на США, Німеччину, Францію, Китай, Бразилію та низку інших країн. Для цього було проведене опитування серед топ-менеджерів 350 найбільших концернів світу. Як наголошується, електроніка та робототехніка переберуть на себе більшу частину робочих процесів у підприємствах, орієнтованих на майбутнє.
Робот замість секретарки
Очікується, що загалом можуть зникнути понад сім мільйонів робочих місць. При чому зміни торкнуться цього разу не стільки виробництва, яке вже й без того достатньо автоматизовано, а переважно офісної праці та виконання адміністративних завдань.
Водночас з’являться й нові робочі місця: щоправда йдеться про потребу лише трохи більше двох мільйонів спеціалістів у комп’ютерній сфері та техніці до 2020 року. Американські дослідники Карл Бенедикт Фрей і Майкл Осборн вважають, що близько половини всіх професій будуть пов’язані з комп’ютером.
“Якщо не вжити невідкладних та цілеспрямованих заходів, щоб упоратися з найближчими змінами та навчити готову до майбутнього робочу силу, уряди будуть змушені долати постійне зростання безробіття та нерівності. Бізнес – скорочення числа споживачів”, – зауважують автори дослідження. Класичний рецепт від профспілок, який передбачає скорочення робочого часу заради розподілу праці, якої стає дедалі менше, між більшою кількістю працівників, не допоможе вирішити проблему, доходить висновку дослідження.
Експерти попереджають, що в особливо скрутній ситуації можуть опинитися жінки. Одна з причин – вони недостатньо представлені у технічних галузях, де будуть створюватись нові робочі місця.
Зсув на глобальному ринку праці
Ринок праці зазнає змін і в глобальному масштабі. За даними авторів дослідження, присвяченого четвертій індустріальній революції, попит на робочу силу зросте передусім у країнах Південно-Східної Азії, потім ідуть Мексика та США. В Європі з відносно високим рівнем зайнятості можуть рахуватися Великобританія і – з великим відставанням – Туреччина. В усіх інших країнах кількість безробітних зростатиме, прогнозується в дослідженні.
Що стосується Німеччини, то тут автори дослідження зберігають оптимізм тільки стосовно деяких окремих галузей, а саме – дистрибуції, логістики, інформатики та інженерної справи.
Як розподілиться прибуток
Економіст Ерік Брінолффсон з Массачусетського технологічного інституту умоглядно вже зробив наступний крок. У книзі “Другий машинний вік” він пише, що компаніям доведеться терміново вирішувати, як розподіляти нові статки.
Ніхто насправді не сумнівається, що нова індустріальна революція приноситиме більше грошей – питання лише кому. Брінолффсон пропонує підняти податки або ж запровадити гарантований мінімум доходу для кожного. Проте розвиток може піти й зовсім іншим шляхом. Вирішальне значення матиме те, чи будуть власники надскладних машин успішно опиратися перерозподілові доходів, вважає економіст.

За матеріалами з сайту: www.dw.com