Дмитро Тузов: Чому учні 4–х та 7–х класів мають навчатись без підручників?

Іванна Коберник: Причин може бути дві: або недбалість, або злочинні наміри. Найгірше в цій ситуації те, що вже триває друга чверть. Дітям треба за чимось навчатись, учні 4–х та 7–х класів мають навчатись за новою програмою, і за нею в кінці року в школах проведуть оцінювання знань. Батьки, або роздруковують, або купили комерційний тираж. Він частково є. Великі видавництва, які мають обігові кошти, накопичені за часів Табачника за корупційними схемами, надрукували комерційний тираж. Один підручник коштує приблизно від 40 до 50 гривень.

Дмитро Тузов: Чи є впевненість, що до кінця навчального року підручники з`являться у дітей?

Іванна Коберник: Підручники цього року мали бути профінансовані на 50% місцевими бюджетами, а 50% мала забезпечити держава. Гроші місцевих бюджетів не перераховувалися взагалі. І тільки зараз з`явилося роз`яснення, як це має відбуватися. За цим роз`ясненням,фактично, місцеві Ради, які приймали рішення про виділення коштів, мають змінити своє рішення. Місцеві Ради зараз переобрані, вони не працюють. Вони зберуться, в кращому випадку, у грудні. У грудні закінчується фінансовий рік, і ці гроші просто «згорять».

Ірина Соломко: Скільки взагалі має бути виділено на друк підручників?

Іванна Коберник: З державного бюджету на друк підручників має бути виділено 260 млн. гривень – це половина, ще стільки ж мають виділити місцеві бюджети. Тендерні процедури ще не проведені. Загалом є 400 лотів. Проведені перші 80 лотів, за якими першими надрукують підручники з трудового навчання, образотворчого мистецтва. Виграли видавництво «Генеза» –43 лоти, «Сиція» – 10,  «Літера» – 2, і видавничий дім «Освіта» – 25 лотів.

Дмитро Тузов: Це та «Освіта», яка друкувала підручники з помилками? А за рахунок чого вони виграють тендери? Хто за ними стоїть зараз?

Іванна Коберник: Так, у них і зараз все добре. При Табачнику, вони входили до  вузького кола щасливчиків. Зараз всі видавництва допущені до тендерів, навіть, маленькі. Найбільше обурює, що 8 лотів – «Трудове навчання», це 350 тисяч примірників, а «Українська мова» – лише 7 лотів – 234 тисячі примірників. Для порівняння: на «Трудове навчання» вже виділено 7 214 тис. гривень, а на «Українську мову» – 7 395 тис. гривень. Тепер ви розумієте пріоритети Міносвіти? На що треба витрачати державні кошти?

Дмитро Тузов: Міністр освіти має на це якось реагувати?

Іванна Коберник: На мою думку, Міносвіти не звертає увагу на середню освіту. Я не бачу у керівництва Міносвіти політичної волі змінювати середню освіту. Світ змінюється. Прийміть, нарешті, рішення і передайте ці кошти школам на закупівлю підручників. Школи мають взяти на себе таку відповідальність.

Дмитро Тузов: Хто має прийняти це рішення?

Іванна Коберник: Міносвіти.

Ірина Соломко: Хто має відповісти, за те, що 0,5 мільйона школярів навчається без підручників? Чи порушить ГПУ справу, щодо тих людей, які саботують?

Іванна Коберник: Це треба звертатись до ГПУ. Але є ще один важливий момент. Підручники можна здешевити, за рахунок м`якої обкладинки. Вони стануть дешевшими, будуть служити два роки. Проста норма, неполітична, і вона не пробиваєма.
За матеріалами з сайту: <a href=”http://hromadskeradio.org/”>hromadskeradio.org</a>