Запропоноване заняття висвітлює специфіку створення моделей одягу, які відповідають високим естетичним вимогам: сучасні по силуету, прості й елегантні, з використанням народної вишивки з бісеру, виконаної на ткацькому верстаті. Крім того, учні вчаться малювати жіночі фігури в повороті із зігнутими руками. У практичній роботі із зображення жіночої фігури керівник гуртка роз’яснює поняття прикладного малюнка, учить виконувати роботу, використовуючи прийоми побудови моделей одягу. Заняття розраховане для учнів другого року навчання.

Мета:

  • ознайомити учнів із побудовою в технологічній послідовності жіночої фігури (торса в повороті із зігнутими руками) за допомогою конструктивних ліній з урахуванням пропорцій тіла людини;
  • навчити оздоблювати український народний костюм із використанням техніки бісерного ткацтва і вишивки;
  • закріпити основні навички щодо створення малюнка торса, пропорцій людини в повороті із зігнутими руками;
  • ознайомити з канонами конструктивних ліній малюнку, послідовності побудови торса в повороті із зігнутими руками та оформлення фігури в український костюм;
  • розвивати творче індивідуальне мислення;
  • формувати естетичний смак, почуття прекрасного;
  • прищеплювати в учнів любов до декоративно-ужиткового мистецтва та української культури;
  • сприяти пробудженню в учнів інтересу до вивчення народних традицій на прикладах етнографічної спадщини різних регіонів України, висвітлювати їх єдність та різноманітність;
  • виховувати в учнів любов до образотворчого мистецтва на прикладах вивчення етнографічної спадщини різних регіонів України, формувати естетичний смак, почуття прекрасного.

Міжпредметні зв’язки: геометрія, математика, природознавство, біологія, декоративно-ужиткове мистецтво, народознавство.

Інструменти: папір, олівець, пензлик, клей, бісер.

Наочність: авторські роботи, вишивки, тканини з бісеру, зразки зображення українського костюма.

Обладнання: набір ілюстрацій із зображенням українського костюма, дидактична розвивальна дошка.

Вид заняття: комбінований.

Форма роботи: індивідуальна, групова.

Тривалість: 2 години.

Перебіг заняття

І. Організаційний момент

(Керівник гуртка перевіряє наявність у дітей матеріалу та інструментів, їхню готовність до заняття.)

Керівник гуртка. Доброго дня! Творча година настала. У добрий час!

ІІ. Повідомлення теми й мети заняття

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

Вступна бесіда

Керівник гуртка. Успіх малювання жіночої фігури в повороті із зігнутими руками в русі залежить від встановлення пропорцій малюнка, пошуку співвідношень форми костюма та образу. Це вміння має підпорядковуватися особливостям побудови фігури.

Під час малювання фігури необхідно виокремлювати головне і вторинне, переходити від зображення загального до конкретного.

Важливим моментом в процесі малювання є постійне уточнення пропорцій предметів у його частинах. Недоліки слід виправляти під час усіх етапів роботи.

У результаті такої роботи формується розуміння основних законів малювання: вивчення предмета зображення, детальне спостереження за його особливостями побудови, постійний пошук порівнянь, співвідношень малюнка.

Кожен малюнок фігури в повороті і в костюмі має свої особливості та художню виразність. (Керівник гуртка демонструє авторські ескізи вишивки на одязі (додаток 2).

Зображення вбрання ознайомлює нас із особливістю українського одягу, передає довершеність форм, ліній, кольору, орнаменту, а також характерні конструктивні й технологічні особливості. Малюнок виконують тонкою лінією способом поєднання фактурних фарб, акварелі, кольорового олівця та пера. При цьому застосовують техніку лінії, штриха й технічні можливості фарб. У процесі засвоєння та відпрацювання навичок гуртківець повинен передати характер гармонійного поєднання змісту й форми костюма. Ескіз має відтворювати не лише оригінальну ідею образу, а й етнографічну цілісність. Важливою є єдність українського костюма з декоративним оздобленням із бісеру.

Використовують готову викрійку, яку оздоб­люють тканим орнаментом, виконаним бісером (див. додаток 1).

Актуалізація опорних знань

Запитання до дітей

  1. Що таке симетрія? (Дзеркальна відповідність лівого боку правому відносно осі симетрії).
  2. Що таке асиметрія? (Лівий бік не збігається з правим боком відносно осі симетрії).
  3. На основі чого будується орнамент? (На основі симетрії, ритму).
  4. Які бувають орнаменти? (Лінійні, у вигляді рамки, у вигляді замкнутої композиції, кола, квадрата, трикутника).
  5. Що таке орнамент? (Чергування повторюваних елементів).
  6. Які є мотиви орнаменту? (Геометричні, рослинні, тваринні).
  7. Що означають символи в кольорі і в орнаменті? (Зелений — здоров’я, життя; блакитний — надія; білий, золотий — чистота; червоний — любов; чорний — журба).
  8. Які є символи в орнаменті? (Коло, квадрат, ромб, а також центр землі, дерево, вісімка тощо).
  9. Які є характерні лінії крою в суконному сердаку? (Лінія середини, деталі крою: втачний рукав реглан, полочка, спинка, планка (додаток на 3).
  10. Які характерні лінії крою в сорочці? (Лінія середини, лінія середини полочки, спинки, кокетка, манжет, крій втачного рукава (додаток 4).

 Вправа «Мої очікування від заняття»

IV. Вивчення нового матеріалу

Малювання жіночої фігури і оздоблення одягу. Керівник гуртка. Використовуючи лінії крою, намалюйте розміщення вишивки на суконному сердаку, сорочці та оздоблення їх бісером (додаток 5 , додаток 6 ).

Інструктаж з техніки безпеки

  1. Правильне розміщення на столі паперу, фарб, пензля, олівця.
  2. Правильне сидіння за столом (25 см від очей до столу).
  3. Правила роботи з фарбами, пензликом і водою

 Практична діяльність учнів

(Діти виконують завдання відповідно до послідовності, яку запропонував керівник гуртка).

Фізкультхвилинка

Стали струнко, пташечки.

Крила вгору піднімайте.

Ними швидко помахайте.

Полетіть угору, вниз,

Навкруг себе оберніться.

Швидше, швидше і жвавіше.

Продовження практичної діяльності гуртківців

 V. Закріплення вивченої теми

Запитання до дітей

  1. Пропорції людини. (За одиницю вимірювання тіла людини звикли брати голову. У маленьких дітей голова вкладається в тілі 4—5 разів, у підлітка та невисокої дорослої людини — 7 разів, у дорослої високої людини — 7— 8 разів. Руки простягають нижче від пояса, кисті закінчуються трохи нижче від середини стегон, лікті — або на лінії талії, або трохи вище. Довжина плеча зазвичай дорівнює розміру голови, покладеної набік).
  2. Пропорції підлітка. (Голова підлітка вкладається в тіло 6,5—7 разів. Різниця між розміром талії і стегон, як порівняти з дитинством, збільшується. Плечі у хлопців стають ширшими. У дівчат можуть збільшитися живіт, сідниці та ноги. Голова у підлітків усе ще більша (відносно до тіла), ніж у дорослому віці, а кінцівки (долоні, ступні, навіть руки і ноги) можуть рости швидше, ніж інші частини тіла, через що людина може набути дещо незграбного вигляду).
  3. Пропорції дорослої людини. (Відстань від маківки голови до пахв становить 1/4 довжини всього тіла. Зап’ясток посередині тіла. Відстань від колінної чашечки до маківки становить 3/4 довжини тіла. Лікті на одній лінії з талією. Кінчики пальців на середині стегон).
  4. Конструктивні лінії торса в повороті. (Лінія середини торса в повороті, лінія підборіддя, лінія плечей, лінія грудей, лінія талії, лінія стегон).
  5. Особливості малювання торса в повороті. (Голова, фігура, груди промальовуються відносно лінії середини).
  6. Симетрія. (Ліва половина є віддзеркаленням правої половини осі симетрії).
  7. Асиметрія. (Лівий бік не збігається з правим боком відносно осі симетрії).

VІ. Підбиття підсумків заняття

Керівник гуртка переглядає, аналізує й оцінює роботи учнів.

 Рефлексія

Керівник гуртка. Чи справдилися ваші очікування щодо заняття? (Відповіді дітей).

От і завершився урок. А хто слухав, вправно працював, той справжній молодець.

 VII. Домашнє завдання

Тренуватися малювати торс фігури жінки в українському вбранні в повороті із зігнутими руками.

Використовуючи дитячу енциклопедію, намалювати різні види вишивок для блузки, сорочки або фартуха.

Євгенія Пушкіна, керівник гуртка «Бісероплетіння»

Луцького палацу учнівської молоді, Волинська обл.

газета “Позашкілля”, №4 квітень 2018