Сьогодні перед державою особливо гостро постає питання про забезпечення рівних прав і можливостей дітей та молоді з особливими потребами, їх успішної інтеграції в суспільство.
В Україні більшість дітей зазначеної категорії здобувають освіту в спеціальних закладах, які і надалі залишаються провідною формою навчання. Як відомо, одним із основних завдань соціально-педагогічної діяльності з дітьми з особливими потребами є сприяння їхньої інтеграції у суспільне життя завдяки професійно-трудовій реабілітації, яка покликана забезпечити дітям умови для професійної діяльності відповідно до їхніх можливостей та інтересів.
Робота щодо вдосконалення професійно-трудової підготовки у спеціальних навчальних закладах здійснюється за такими напрямами:
- підвищення рівня освіти;
- підвищення ролі ручної праці як корекційно-виховного й компенсаційного засобу і як засобу до оволодіння виробничою спеціальністю;
- упровадження нових профілів виробничих кваліфікацій з урахуванням сучасних потреб промислового, сільськогосподарського виробництва та сфери обслуговування,
- модернізація майстерень,
- розробка нових методів трудового навчання.